niemaGotu 4.92/5 (13)

niemaGotu

Świat usłyszał o formacji niemaGOtu, dzięki Jakubowi Blycharzowi, który napisał hymn Światowych Dni Młodzieży 2016. Utwór wygrał w konkursie, będąc najlepszym z w sumie 94 nadesłanych propozycji. W nagraniu wzięła udział trójka wokalistów: Ola Maciejewska, Katarzyna Bogusz i Przemek Kleczkowski, a także aż 47 chórzystów.

Nazwa projektu wzięła się z tego, że… Jezus zmartwychwstał. Zaś zespół powstał na potrzeby konkursu na hymn ŚDM 2016. Muzycy zgodnie stwierdzili, że kiedy konkurs okazał się wygraną, nie mogli się tak po prostu rozejść. Wielką popularność zdobył ich utwór „Nie mądrość świata tego”, w którym Ola Maciejewska z wielką energią głosi „Pana ukrzyżowanego”.

Jak mówią sami o sobie muzycy:

„niemaGotu to sześciu muzyków zgromadzonych w imię zmartwychwstałego Jezusa, by poprzez otrzymane talenty, stosownie do obranej nazwy, zwiastować, że nie ma Go w grobie, bo powstał – jak zapowiedział. Ponieważ jesteśmy zespołem muzycznym, komunikować się będziemy głównie za pomocą utworów, nad którymi pracujemy. Tym sposobem poznacie nas, jak Pan Bóg przykazał – po owocach. Na starcie jedynie, kłaniając się Wam w pas, dwa słowa bez akompaniamentu.

Na początku było Słowo: „zapiszcie sobie teraz ten oto hymn” (Pwt 31,19). Tak też zrobiliśmy i ku naszemu zdziwieniu powstał hymn Światowych Dni Młodzieży. Na fali tego oszołomienia Bożą hojnością i mocą postanowiliśmy grać dalej. Kto? Ja, który to piszę – Kuba Blycharz, Ola Maciejewska, Marysia Pękała, Kuba Chmura i Bartek Krawczyk. Ponieważ brakowało nam gitarzysty, wołaliśmy w niebo tak długo, aż spadł nam z niego Szymon Pawluś. I proszę – tak właśnie w telegraficznym skrócie powstaliśmy jako zespół.”

A jak to było dokładnie z hymnem?

25 września 2014 roku Komitet Organizacyjny XXXI Światowych Dni Młodzieży ogłosił, że spośród 94 nadesłanych do Krakowa propozycji hymnów, kompozycja Jakuba Blycharza – krakowskiego kompozytora – „Błogosławieni miłosierni” jest tą zwycięską.
 
Już po miesiącu pracy wysłuchaliśmy pierwszego z nagrań oficjalnej wersji. W tym czasie twórcy hymnu opracowywali jego warstwę muzyczną i tekstową oraz szczegóły współpracy z muzykami, dyrygentem orkiestry, chórzystami i wokalistami. Warstwa muzyczna została przez nas rozbudowana na potrzeby wejścia do studia, w tekście również dokonywałem pewnych korekt. Podczas gdy pracowałem nad zmianą tekstu, Marysia Pękała rozpisywała dotychczasowy kwartet smyczkowy na całą orkiestrę – wspomina Jakub Blycharz, autor hymnu.
 
Już 14 października do najnowocześniejszego polskiego studio filmowego Alvernia Studios weszło 87 muzyków, biorących udział w nagraniu hymnu ŚDM Kraków 2016. Twórcy zaprosili do współpracy profesjonalistów: Marcina Pospieszalskiego – opiekuna produkcji muzycznej, Huberta Kowalskiego – dyrygenta 30-osobowej orkiestry „Icon” i muzyka jazzowego – Joachima Mencla – grającego gościnnie na instrumencie tradycyjnym.
 
W nagraniu wzięła udział trójka wokalistów: Ola Maciejewska, Katarzyna Bogusz i Przemek Kleczkowski, istotne tło stanowiły głosy aż 47 chórzystów. Chór został powołany z osób śpiewających w scholach i zespołach przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie (w tym także z braci Dominikanów), jak również z osób działających w krakowskich chórach gospelowych. Wokalistom, chórowi i orkiestrze towarzyszył 6-osobowy band, ten sam, który brał udział w nagraniu pierwotnej wersji hymnu, nadesłanej na konkurs ŚDM.
 
W hymnie słyszymy akcenty polskiej tradycji muzycznej w postaci wykorzystanych instrumentów: muzyk jazzowy Joachim Mencel gra na lirze korbowej, a Piotr Szewczyk – góral z Podhala – dodaje góralski motyw skrzypcowy.
 
„Błogosławieni miłosierni” to już drugi hymn Światowych Dni Młodzieży polskiego autorstwa. Poprzedni utwór, „Abba Ojcze”, został napisany przez o. Jana Górę OP przed ŚDM w Częstochowie 1991 i do dziś cieszy się ogromną popularnością.
 
źródło: http://www.krakow2016.com/hymn-sdm

Dyskografia

Utwory

Strona internetowa

Social media

Playlisty